• Idź do treści
  • Idź do menu
  • Idź do wyszukiwarki
  • Eseje KLT, zamieszczone w tygodniku konserwatywnym "W Sieci"

    Psia łapa

    # 2. lipca 2013, 14:38

    Dwa i pół roku temu, jechałem do Kazimierza Dolnego. Było ciepłe, wrześniowe południe – podjesień. Zbliżałem się do Gniewoszowa. Jest tam kościółek, straż pożarna, w sumie kilkadziesiąt domostw oraz cmentarz i wiejski sklep. Na końcu mieszka kamieniarz, który robi nagrobki. Miejscowość jakich tysiące w Polsce. Lecz Gniewoszów znany jest z największego ronda w kraju….

    - Czytaj dalej...

    Ballada o dwóch chłopcach i ptaku

    # 17. czerwca 2013, 14:40

    Są wspomnienia, które tkwią w nas głęboko – głębiej niż nasza niedoskonała pamięć. Na dnie duszy. Nawet najbardziej nienawistnej, która nie potrafi przebaczyć. W duszy, gdzie nie sięga oko. Wspomnienia, których nie uleczy nikt i nic…

    - Czytaj dalej...

    Tęsknota za geniuszem

    # 3. czerwca 2013, 11:45

    Dzisiejszy świat to nie tylko “globalna wioska”. To gigantyczny sklep. Wyjałowione umysły ludzi, którzy coraz bardziej upodabniają się do filmowych cyborgów, przypominają chore istoty nastawione wyłącznie na pomnażanie pieniędzy.
    Ludzie wszystko robią w biegu. Poruszają się. Jedzą. Kochają. Komunikują się. Nasz język przypomina bełkot. Miłość jest sprowadzona do fizjologii. Zaś twórczość – jej główny motyw – zamiast tak istotnej kreacji – to coraz bardziej widoczne pragnienie dorabiania się…

    - Czytaj dalej...

    Tato, nie mów jeszcze do widzenia

    # 15. kwietnia 2013, 20:21

    Zawodowiec

    Mój ojciec skończył niedawno 91 lat. To cały wiek. Gdy podpisuję napisaną przeze mnie jego biografię pt. “Stadion zachodzącego słońca”, opowiadam najlapidarniej: jest to historia całego pokolenia. Od marszałka Józefa Piłsudskiego do …Agnieszki Radwańskiej. Te dwie postaci w umowny jednak tylko sposób, określają całą epokę. I dwie pasje Bohdana Tomaszewskiego: historię i sport. Jedna drugą uzupełnia.

    - Czytaj dalej...

    Zapach Kobiety

    # 26. marca 2013, 21:01

    Kobieta . Temat wieczny i uniwersalny. Kobieta malowana, sławiona i opisywana przez wieki. Na przykład ta: – ”Dziewczyna w turbanie” Vermeera – cała w złotym ugrze -tylko z błękitno – jasną przepaską na głowie. Albo inna – Beatrix Cenci – Guido Reni. Kobiece akty. Mogilianiego,Rubensa, Starowiejskiego .Twarze kobiet pełne delikatności. Rozchylone wargi i oczy – oczy które zaglądają nam w serca. Przeszywają umysł. Działają na nasze zmysły jak kokaina. Ufne,prawie dziecinne,pełne nieopisanego wyrazu – oczy. „Pokutująca Magdalena” Cezanne’ . „Tancerki „ Degas. „”Trzy gracje” Rafaela. „Berthe Marisot „ Maneta. I wreszcie „ Gioconda „ Leonardo da Vinci ze swoim szelmowskim uśmiechem. Jest w nim wszystko .Prowokacja, tajemnica, zaproszenie do flirtu.

    - Czytaj dalej...

    Wspinaczka do Nieba

    # 24. lutego 2013, 22:46

    Polska prowincja jest piękna. Noszą ją w swoich duszach wrażliwcy.
    Ludzie wyjątkowi. Tylko ci, którzy potrafią przystanąć. Podnieść głowę. Obejrzeć się. Którzy umieją obserwować świat. I drugiego człowieka…

    - Czytaj dalej...

    Rozmowa

    # 24. lutego 2013, 22:44

    Betonowe pustynie wielkich miast. Suną tu w luksusowych pudłach coraz bardziej
    samotni ludzie. Nawet w pochmurny dzień, gdy tęsknisz za słońcem, spotkasz tu w najnowszych Porshe Carrera, Mitsubishi, miejscowe elegantki w ogromnych przeciw słonecznych okularach…

    - Czytaj dalej...

    Mama Jesień

    # 24. lutego 2013, 22:43

    KLT i Mama

    Dom Starych ludzi w Konstancinie. Spędzają tu ostatnie chwile swojego życia zasłużeni dla polskiej nauki i kultury starsze panie i sędziwi panowie. Jeszcze niedawno prowadzący swoje auta, uprawiający sport. Dziś, po wielu operacjach, niedowidzący, głusi, poruszając się o kulach, na “balkonikach”, na inwalidzkich wózkach.

    - Czytaj dalej...

    Nowsze