• Idź do treści
 • Idź do menu
 • Idź do wyszukiwarki
 • Książki

  Zawodowiec · 9. listopada 2006, 09:08

  Zawodowiec

  Zawodowiec

  “Zawodowiec”

  „Zawodowiec” to książka, w której jej bohater kreśli portret odchodzącej generacji: żołnierzy generała Maczka, szwoleżerów września, słynnych olimpijczyków, a także przedstawicieli świata kultury i sztuki – reżyserów, dziennikarzy, aktorów i najsłynniejszych sportowców. Ta książka nie jest tylko o sporcie, choć wiadomo, że Bohdan Tomaszewski relacjonował przez całe swoje życie niezliczoną ilość spotkań tenisowych, mitingi lekkoatletyczne, czy np. Wyścigi Pokoju. Jest ona zapisem jego przemyśleń nad losem każdego z nas. Opowiada o czasach przedwojennej Warszawy, marszałku Józefie Piłsudskim, Kamilu Baczyńskim, a następnie o wybuchu II wojny światowej, Powstaniu Warszawskim, o latach współczesnych. Mocnym punktem tej pozycji są liczne fotografie. Setka unikalnych zdjęć przedstawia pokolenie Kolumbów, a także utalentowane pokolenie sportowców, które biegało i skakało nie dla nagród, lecz dla samego uczestnictwa.

  Książka o słynnym dziennikarzu składa się z trzech części. I część to opowieść mego Ojca o jego barwnym życiu. Ukazuje w niej swój stosunek do przeszłości, historii, polityki, współczesnego sportu – dzisiaj związanego z komercją, a także jego stosunek do rodziny, kobiet, tradycji, pojęcia honoru, uczciwości.

  II część to wyznanie autora książki (w latach 1950-60 chłopca), K. L. Tomaszewskiego, który językiem pełnym pasji odczarowuje miniony świat, malując portret swego ojca, który jak często podkreśla w wywiadach „wypluwał płuca na stadionach świata wypalając setki papierosów i wypijając hektolitry kawy”. Ta część odzwierciedla stosunek syna do ojca, ukazuje ich temperamenty, niełatwą miłość, sprawdzoną wielokrotnie przyjaźń.

  III część zawiera wypowiedzi kilkudziesięciu wybitnych twórców i sportowców: G. Holubka, W. Pszoniaka, A. Szczypiorskiego, J. Głowackiego, S. Bratkowskiego, W. Komara, W. Fibaka, J. Wszoły, B. Tyszkiewicz, D. Olbrychskiego i wielu innych.

  Wkrótce ukaże się III wydanie „Zawodowca” powiększone o następne wypowiedzi: K. Górskiego, T. Pietrzykowskiego, J. Grudnia, oraz nowe fotografie.

  400 stron, 100 fotografii

  cena wraz z przesyłką i autografem (kraj) – 60 PLN (miękka oprawa)
  cena wraz z przesyłką i autografem (zagranica) – 70 PLN (twarda oprawa)

  Zawodowiec

  „Do historii przechodzą na ogół wielcy mordercy. Bohdan Tomaszewski zapewne przejdzie do historii polskiej zwłaszcza, ze reprezentuje to coś, co znaczy o wiele więcej, niż bycie dziennikarzem. Bohdan stworzył niezwykłe radio, dzięki któremu wszystko wokół ożyło i ja bardzo często słuchałem jego z zamkniętymi oczami. Był to taki szalenie intensywny teatr. Byt w nim jego dyrektorem i głównym aktorem. Grał w tym teatrze role tragiczne, zabawne, role zwycięskie, role człowieka będącego w głębokiej depresji i przegrywającego. Pamiętam na przykład, gdy przewrócił się kolarz na stadionie, on mówił „Polała się polska krew”. Jako dyrektor tego teatru, przejdzie do historii, bo to był najbardziej oglądany teatr tu Polsce.” – Janusz Głowacki, pisarz.

  „Bohdan mówił adrenaliną. Poza literackimi talentami – dla mnie, jako dla dziennikarza – najistotniejsza jest zdolność zdobywania informacji, przekazywanie wrażeń na bieżąco, na tym najwyższym pułapie napięcia.” – Stefan Bratkowski, dziennikarz.

  „Gdyby mój ojciec urodził się w Ameryce, z pewnością zrobiłby wielką karierę, jako autor poczytnych książek, aktor albo reżyser. Te niezwykły talent, człowiek wrażliwy na piękno otaczającego świata, potrafiący kreować rzeczywistość. Ta książka, te już druga moja próba zmierzenia się z legendą własnego ojca, z jego magiczną osobowością. Nigdy nie zapomnę jego brylantowych opowieści, przy rosole z marchewką, które snuł powracając z zagranicy. To właśnie ono przebudzały wyobraźnię malca i zrodziły potrzebę przelewania myśli na papier. Z czasem, konkurowanie z nim nabrało realnego kształtu. Pisałem, malowałem, fotografowałem, tworzyłem teksty piosenek.” – Krzysztof Logan Tomaszewski, syn, autor.

  Spotkanie z gigantami polskiej lekkoatletyki
  Spotkanie z Gigantami polskiej lekkoatletyki

  Z Jerzym Pawłowskim
  Z Jerzym Pawłowskim

  Zawodowiec

  Zawodowiec
  Podpisuję moje CD i książki w Klubie Traffic . Boże Narodzenie 2004 r.

  Zawodowiec

  — Krzysztof Logan Tomaszewski

  Komentowanie zakończone dla tego artykułu

  Zobacz też: